JE REKTÁLNÍ ROURKA RIOCATH® HRAZENA Z PROSTŘEDKŮ VEŘEJNÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ?
Není. Naše rourka je sice zdravotnický prostředek, kterým jsou sice řešeny nepřehlédnutelné a nepopíratelné potíže, tříměsíční kolika ale není chápána jako onemocnění v pravém slova smyslu. To určuje to, že ji mají jinak zdraví kojenci. Velmi slabou, ale přeci jen určitou útěchou může být snad jen to, že volný prodej umožňuje využívat daleko širší spektrum prodejních kanálů, takže dostupnost rektální rourky RIOCATH® v případě náhlé potřeby není problémem.
MOHU ZAVÁDĚT REKTÁLNÍ ROURKU RIOCATH®, KDYŽ MÁ DROBEK PRŮJEM NEBO ZÁCPU?
Je potřeba vědět, jak k takové situaci došlo a zda je správným způsobem zaléčena. Pokud je v tomto směru všechno pod kontrolu, tak v případě, že jsou tyto obtíže doprovázeny také nadměrným množstvím plynu ve střevě vašeho potomka, je možno rourku bez obav aplikovat. Při průjmu ale je třeba striktně dodržet pravidlo „jednou a dost“ a po použití rourku zlikvidovat (vyhodit do odpadkového koše, nikoliv do záchodové mísy). Zabráníme tak riziku opakovaného zanesení mikrobů ulpělých rource do trávicího traktu kojence.
V případě zácpy je aplikace jednoznačně vhodná.
CO MÁM DĚLAT, KDYŽ SE MI NEDAŘÍ REKTÁLNÍ ROURKU RIOCATH® SNADNO ZAVÉST?
V žádném případě nezavádějte rektální rourku silou. Rourka se musí vbalit bez znatelného odporu. Pokud nedokážete rourku napoprvé zavést, vyhledejte zkušenější osobu, která techniku zavedení spolehlivě zvládla nebo zajděte do poradny.
CO MÁM DĚLAT, KDYŽ NEMOHU REKTÁLNÍ ROURKU RIOCATH® VYTÁHNOUT VEN?
Konstrukce rektální rourky RIOCATH® prakticky vylučuje situaci, kdy by celá rektální rourka „vklouzla“ dítěti do zadečku a „ztratila“ se tam. I u klasických rektálních rourek se to stává jen velmi vzácně. Pokud ale opravdu taková příhoda proběhne, vyčkejte v klidu a s největší pravděpodobností rourka vyjde ven společně s nejbližší stoličkou. Pro případ, kdyby se to nestalo, je na místě navštívit pediatra, který se o definitivní řešení postará.
CO KDYŽ JE NA REKTÁLNÍ ROURCE RIOCATH® PO JEJÍM VYTAŽENÍ KREV?
Krev ve střevě vždy signalizuje problém. Ten nejmenší může být spojen s použitím nepřiměřeně velkého průměru rektální rourky, ale může to být také první signál nějakého vážného problému. V každém případě určitě navštivte lékaře.
JAK SE MÁM O REKTÁLNÍ ROURKU RIOCATH® STARAT?
Rektální rourka RIOCATH® první generace je určena k jednorázovému použití a výrobce nedoporučuje opakované užití. Přesto ale v případech, kdy hrozí opakování obtíží a další rourka není v dosahu ji lze použít znovu.V takové situaci ji důkladně očistěte a propláchněte pod tekoucí vodou, aby na jejím povrchu ani uvnitř nezůstaly žádné viditelné částečky kojenecké stolice.V žádném případě není dovoleno používat rektální rourku RIOCATH® opakovaně při současném přenášení z jednoho dítěte na druhé.
KDE BYCHOM MĚLI REKTÁLNÍ ROURKU RIOCATH® ZAVÁDĚT?
V každém případě na klidném nerušeném místě, dnes už taková, a dokonce vybavená přebalovacím stolem naleznete nejen doma, ale také v parcích, na letištích, v hypermarketech, lékárnách apod.
MŮŽE DÍTĚ DOSTAT APLIKACÍ REKTÁLNÍ ROURKY RIOCATH® NĚJAKOU INFEKCI?
Rektální rourky RIOCATH® jsou vyráběny a baleny za podmínek tzv. „správné výrobní praxe“, to znamená, že výroba podléhá přísným hygienickým a dalším předpisům. Použitím čerstvě vybalené rourky dítěti žádná nákaza tak nehrozí.
MÁME PŘI ČASTÝCH PROBLÉMECH S KOLIKOU NĚJAK UPRAVIT JÍDELNÍČEK?
Kojící maminka by měla na čas vyloučit primárně nadýmavé potraviny. Pokud je dítě kojeno náhradním mlékem, vyzkoušejte jiný doporučovaný přípravek. Na trhu jich je celá řada a může to přispět k řešení problému, ostatně stejně tak jako aplikace probiotik apod.